وبلاگ رسمي دكتر حسين سيمايي صرّاف
دسته
پیوندهای روزانه
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 77062
تعداد نوشته ها : 5
تعداد نظرات : 12
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

نشست علمي بررسي اصل 85 قانون اساسي و قوانين آزمايشي در حقوق ايران به همراه نقد و بررسي لايحه جديد قانون تجارت، با هدف آشنايي دانشجويان و طلاب با مسائل حقوقي روز به همت انجمن علمي حقوق دانشگاه علوم اسلامي رضوي برگزار شد.

23


به گزارش رساله حقوق، در هفته اول دي ماه سال جاري(چهارشنبه ۱۳/۱۰/۹۱) دانشگاه علوم اسلامي رضوي مشهد ميزبان نشست «بررسي اصل ۸۵ قانون اساسي و لايحه جديد قانون تجارت» بود. صوت، خلاصه گزارش، تصاوير و فايل صوتي اين نشست توسط آقاي حسين نصرتي (دانشجوي دكتري حقوق خصوصي دانشگاه علوم رضوي و همكار تحريريه رساله حقوق) تهيه و ارسال گرديده است.

نشست علمي بررسي اصل ۸۵ قانون اساسي و قوانين آزمايشي در حقوق ايران به همراه نقد و بررسي لايحه جديد قانون تجارت، با هدف آشنايي دانشجويان و طلاب با مسائل حقوقي روز به همت انجمن علمي حقوق دانشگاه علوم اسلامي رضوي برگزار شد.

 

مركز تحقيقات اسلامي مجلس منتشر كرد
بررسي و تحليل فقهي حقوقي لايحه تجارت و آيين دادرسي تجاري
  سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۲
در اين كتابچه مطالبي از جمله “باب اول لايحه تجارت (تاجر و الزامات تاجر ( مواد 149 –1 )”، ” باب ششم لايحه تجارت؛ (ورشكستگي و قرارداد ارفاقي پيشگيرانه)”، “مقايسه كلي مقررات لايحه با مقررات باب ششم لايحه تجارت”…
كتاب ” بررسي و تحليل فقهي حقوقي لايحه تجارت (باب اوّل و ششم) و آيين دادرسي تجاري، همراه با پيشنهادت اصلاحي” كه در حلقه علمي متشكل از اساتيد حوزه و دانشگاه و حقوقدانان صورت پذيرفت، توسط مركز تحقيقات اسلامي مجلس منتشر شد.

براي مشاهده متن كامل بر روي ادامه مطلب كليك كنيد.

دكتر سيمايي،استاد دانشگاه شهيد بهشتي
قرآن راه حل انساني تري براي طلاق دارد


  سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۲
    يكي از دو عاملي كه موجب تحول و كارآمد شدن فقه مي شود، شناخت تحولات و تغييراتي است كه در موضوعات فقهي به وجود آمده و موضوع احكام شكل گرفته است. چون ما مي دانيم نسبت موضوع و حكم، نسبت علت و معلول است پس شناختي كه از موضوع پيدا مي كنيم، در واقع ديدگاه ما را نسبت به حكم بر حسب قانون عليت تغيير خواهد داد. اين يك سيستم شناخته شده در اصول فقه است. اصل تئوري سيستم مقبول است. ولي مهم اين است كه براي شناخت موضوع اقدام نمي كنيم/ عامل دوم در تحول فقه را آشنايي فقيه با گفتمان ها و رويكرد حاكم بر زمان و مكان است كه موجب تغيير فهم مستنبط مي شود و گفت: اجتهاد هميشه با مفهوم پيچيده فهم مواجه است و فهم از عوامل بسياري تغيير مي پذيرد. اين طور نيست كه ما گمان كنيم با آشنايي با ادبيات، منطق و اصول، همه ابزار لازم براي فهم دين را فراهم كرده ايم. عوامل بسيار متنوع و متعددي تاثير گذار هستند و معتقدم از جمله آن عوامل كه رابطه اي تنگاتنگ با اجتهاد دارد، شناخت گفتمان هايي است كه در حوزه علوم انساني حاكم است. چرا كه فقه مدعي توانمندي در اداره جامعه مي باشد.

براي مشاهده متن كامل بر روي ادامه مطلب كليك كنيد .
    

يك عضو هيات علمي دانشگاه قم عدم حل وفصل چالش هاي فقه در دوران امروز را موجب ترديد در صحت، مشروعيت و حجيت گزاره هاي فقهي دانست.

دكتر سيمايي در گفت وگو با خبرنگار شفقنا(پايگاه بين المللي همكاري هاي خبري شيعه) درباره چالش هاي امروز فقه گفت: امروزه فقه با چالش هاي فلسفي، اجتماعي، فرهنگي فراواني روبرو است كه اگر نتوانيم اين چالش ها را حل و فصل بكنيم و با سربلندي بيرون بياييم، فقه متهم به ناكارآمدي خواهدشد. وقتي نظام فقهي ناكارآمد جلوه بكند، قاعدتا در صحت و مشروعيت و حجيت گزاره هاي فقهي ترديد و تشكيك خواهد شد. پس ما جز كارآمد كردن فقه در دنياي جديد چاره اي نداريم.

اين استاد حوزه و دانشگاه راه حل كار آمد سازي فقه را، تحول در آن دانست و افزود: راه تحول در فقه و كارآمد سازي آن، توجه به دو عنصر زمان و مكان است. منظور از زمان و مكان، آشنايي با گفتمان هاي جديد و رويكرد هاي تازه به مفاهيمي از قبيل انسان، جامعه و دين است. آگاهي فقيه و آشنايي او با اين مقوله، از يك سو موجب تغيير در خوانش وي از متون و منابع ديني مي شود و از سويي ديگر گاه باور فقيه نسبت به موضوع را دچار تحول و تغيير مي گرداند . به اين ترتيب از دو زاويه مي توان فقه را متحول كرد و در نتيجه آن را كارآمد ساخت؛ كه نتيجة كارآمدي، مقبوليت يافتن فقه و سيستم فقهي نزد جامعه خواهد بود.

براي مشاهده كامل مطلب بر روي ادامه مطلب كليك كنيد.

                                                     بسمه تعالي

                                                       رزومه
 
1- مشخصات فردي

نام و نام خانوادگي : حسين  سيمايي صراف، متولد: 1347
 
2- موقعيت شغلي:
استاديار گروه حقوق خصوصي دانشكده حقوق دانشگاه قم
استاد مدعوگروه حقوق خصوصي و اسلامي دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي
مدير گروه پژوهشي حقوق خصوصي پژوهشكده حقوقي شهر دانش
وكيل پايه يك دادگستري كانون وكلاي دادگستري مركز
داور مركز داوري اتاق بازرگاني ايران

3- تحصيلات
الف- دانشگاهي
    ليسانس حقوق از دانشگاه تهران
    كارشناسي ارشد در رشته حقوق خصوصي از دانشگاه تربيت مدرس
    دكتري حقوق خصوصي از دانشگاه شهيد بهشتي

ب- حوزوي:
هفده سال تحصيل مستمر(1362 تا 1379 ) در زمينه‌هاي ادبيات عرب، منطق، كلام، فلسفه و فقه و اصول، در حوزه‌هاي علميه مشهد و قم كه مدت هشت سال آن با شركت در دروس خارج فقه و اصول آيات عظام ميرزا جواد تبريزي‌ره، وحيد خراساني و سيد محمود هاشمي شاهرودي سپري شده است.


براي مشاهده ادامه رزومه بر روي ادامه مطلب كليك كنيد.

 

دسته ها : رزومه
X