جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 54606
  تاریخ انتشار : 10 تیر 1393 14:22
  تعداد بازدید : 869

  ارائه راهکارهای مقابله با بهانه های حقوق بشری غرب؛

  موارد نقض حقوق بشر در غرب به عنوان اقدام متقابل مورد توجه قرار گیرد

  کارشناسان معتقدند یکی از راهکارهای اساسی برای مقابله با بهانه های فعلی و فشارهای آینده غرب بر سر موضوع حقوق بشر تدوین و ترویج منشور حقوق بشر اسلامی است.

  به گزارش خبرگزاری خانه ملت قطع نامه های پارلمان اروپا و موضع گیری غربی ها و تحرکات آنها نشان می دهد در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای یکی از بهانه های غربی ها برای تحت فشار قراردادن ایران قطعا موضوع حقوق بشر خواهد بود.

  اهمیت آمادگی برای مقابله با فشارهای غرب و به سرکردگی آن آمریکا در خصوص مسائل حقوق بشری، ما را بر آن داشت تا راهکارهایی که می تواند پیش روی دستگاه های مسئول قرار گیرد را در گفت و گو با کارشناس مسائل بین الملل و سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس جویا شویم.

  شناسایی اقدامات آینده غرب می تواند ما را از موضع انفعالی خارج کند

  میر هادی قره سید رومیانی بهانه ی حقوق بشر را به عنوان خطر جدی و هشداری برای کشور قلمداد کرد و گفت: یکی از چالش هایی که پس از برطرف شدن چالش هسته ای می خواهند ما را با آن درگیر کنند چالش حقوق بشر است.

  نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس ادامه داد: ما باید از الان برای مقابله با طرح پرونده های بین المللی آمادگی داشته باشیم. این پرونده ها می تواند در حوزه هایی مثل حقوق بشر، مطالبات خسارت، پرونده های مدنی و ادعای مالکیت های ارضی باشد. لذا قوه قضاییه، معاونت حقوقی دولت و ستاد حقوق بشر باید این امر را برعهده بگیرند و پیگیری کنند.

  وی با بیان اینکه در کمیسیون امنیت ملی مجلس تدابیر لازم در خصوص مقابله با بهانه ی حقوق بشر اتخاذ می شود افزود: علاوه بر کمیته حقوقی کمیسیون امنیت ملی مجلس همه باید دست به دست هم دهیم تا بتوانیم در مورد محتویات پرونده هایی که علیه ما می خواهند بکار ببرند پیش بینی لازم را انجام دهیم و در زمان مقتضی وارد مرحله مقابله اجرایی شویم زیرا اگر موضع انفعالی بگیریم یعنی منتظر بمانیم تا آنها اقدام کنند و سپس ما به آنها پاسخ دهیم این سیاست درستی نخواهد بود و ضرر های فراوانی خواهیم کرد.

  موارد نقض حقوق بشر در غرب به عنوان اقدام متقابل مورد توجه قرار گیرد

  سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گام دوم را برای مقابله با بهانه های غرب اقدام متقبال دانست و گفت: باید بعد از پیشبینی یک اقدام فعالانه داشته باشیم و تشکیلات داخلی ما با رصد کردن موارد نقض حقوق بشر آنها، به نوعی با اقدام متقبال موارد نقض حقوق بشر توسط آنها را بررسی کنیم.

  وی افزود: رصد کردن وضعیت حقوقی آنها باید بر اساس فکر و اندیشه و مطالعه نظام ها ومکاتب غرب و آمریکا باشد تا بتوانیم با شناسایی نرم های موجود در جامعه آنها، اقداماتی مثل نسل کشی و پرورش تروریست ها که نمود آنها بوکو حرام، داعش و ... است را با دلیل و مدارک متقن نشان دهیم وهمه تبعات افعال مجرمانه حقوق بشری آنها را بررسی کنیم.

  قره سید رومیانی تشکیل فوری جلسه کنفرانس اسلامی را ضروری دانست و ادامه داد: ما نمی بینیم سازمان ملل یا شورای امنیت سازمان ملل به پرونده های داعش و بوکو حرام و سایر اقدامات تروریستی ورود جدی پیدا کند. بنابراین باید سریعا جلسه کنفرانس اسلامی تشکیل شود و پس از آن ستادها و کمیته های حقوق بشری کشورهای مظلوم را فعال کنیم تا اینها بتوانند با استفاده از ظرفیتهای موجود صدای خودشان را با قالب حقوقی درست و اسلامی به گوش جهانیان برسانند.

  تبیین حقوق بشر اسلامی با عزم مردم و مسئولین ممکن می شود

  وی در ادامه و با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری در خصوص استفاده از سلاح هسته ای گفت: ما باید بتوانیم از دل متون حقوقی و فقهی خودمان نظام حقوق بشر اسلامی را مثل سند بنیادین فتوای مقام معظم رهبری در خصوص حرام دانستن سلاح هسته ای تدوین کنیم.

  سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس فعالیت ستاد حقوق بشرقوه قضاییه را لازمه ی کار در حوزه ی حقوق بشر دانست و گفت: اما تنها حضور این ستاد کفایت نمی کند و باید همانند کشورهای دیگر مسئله حقوق بشر را با کمک سازمان های مردم نهاد رفع کنیم زیرا اگر مردم به دولت کمک نکنند نمی توان انتظار داشت مشکلات حل شود.

  وی خاطر نشان کرد: دولت باید از ظرفیت های نهاد های مردم نهاد در بحث حقوق بشر حد اکثر استفاده کند زیرا کارکرد سازمان های مردم نهاد تخصصی است و نظرات مردم به شکل مستقیم در تصمیمات آنها اعمال می شود.

  نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو ادامه داد: افزایش فعالیت سازمان های مردم نهاد تنها به شکل بخشنامه ای و آیین نامه ای حل نمی شود و مجلس و مرکز پژوهش های مجلس آماده است در این زمینه به کمک سازمانهای مردم نهاد بیاید تا بتواند به یک سند جامع در حوزه حقوق بشر اسلامی دست یابد.

  فشارهای حقوق بشری منشا سیاسی دارد

  همچنین صباح زنگنه نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه کشورهای عضو معاهده های حقوق بشر باید به تعهدات خود عمل کنند گفت: اما گاهی از این موضوع به عنوان ابزار سیاسی و با هدف فشار به ایران استفاده می شود در حالی که در جغرافیای سیاسی منطقه شاهدیم تعداد زیادی از کشورها تخلفات آَشکاری از معاهده های حقوق بشر و از کنوانسیون ها دارند اما کشورهای غربی نه هرگز به آنها اعتراض کردند نه آنکه هرگز موج تبلیغاتی بر علیه آنها به راه انداختند.

  این کارشناس حقوقی امور بین الملل خاطر نشان کرد: در حال حاضر بحث حقوق بشر یک بحث سیاسی و با هدف اعمال فشار به کشورهای معینی مطرح می شود و مورد سو استفاده قرار می گیرد.

  وی با اشاره به روی کار آمدن دولت یازدهم و کاهش هجمه ها علیه ایران خاطرنشان کرد: با تغییر دولت ها ممکن است حجم تبلیغات و هجمه های سیاسی متفاوت باشد و کم و زیاد شود اما همچنان مباحث حقوق بشری به عنوان اهرم فشاری به کشورهایی مثل جمهوری اسلامی ایران که مایل است مستقل باشد و به فرهنگ و ارزش های خودش پایبند باشد وجود دارد.

  برای تدوین منشور حقوق بشر اسلامی تلاش شود

  وی در خصوص لزوم برنامه ریزی برای تبیین حقوق بشر اسلامی گفت: جمهوری اسلامی نباید خودش را صرفا جوابگوی تبلیغات و فشارهای حقوق بشری ببیند بلکه با توجه به تعهدش به مبانی اسلامی و اصول انسانی که مورد تایید اسلام است، باید منشور حقوق بشر اسلامی را تهیه کرده و بر آن تاکید و پافشاری کند چه دنیا خوشش بیاید یا نیاید. زیرا ما معتقدیم اصولی که در اسلام تعریف شده بسیار مترقی تر، انسانی تر و جدی تر از مباحث حقوق بشری است که آنها مطرح می کنند و بهترین راهکار این است در تبیین این اصول در سطح جهانی فعال و پیش قدم باشیم.

  وی رصد مباحث حقوق بشری در کشورهای غربی را وظیفه دیگر مسئولین خواند و افزود: مسئولین نسبت به آنچه در دنیا اتفاق می افتد ارزیابی درستی داشته باشند و اتفاقات را رصد و پیگیری کند و آنها را هم برای اصلاح وضعیت حاکم بر دنیا دعوت کنند زیرا همچنان ظلم بر جهان حاکم است و کشورها و دولت ها به همدیگر و اتباع خود ظلم می کنند و همه ی اینها می تواند برای برای مقابله با فشارهای غرب باشد.

  حقوق بشر اسلامی می تواند برای کشورهای اسلامی الگو باشد

  زنگنه تهیه ی متن حقوق بشر اسلامی و آموزش و ترویج آنرا حرکتی رو به جلو دانست و ادامه داد: همه ی نهادهای کشور از قوه قضاییه که در درجه اول قرار دارد تا دولت، مجلس، رسانه ها و صدا و سیما باید در تبیین حقوق بشر اسلامی اهتمام بورزند و به عنوان یک اصل اسلامی انسانی به آن توجه کنند.

  این نماینده ادوار مجلس خاطر نشان کرد: تببین حقوق بشر اسلامی و ترویج آن در جامعه می تواند برای سایر کشورهای اسلامی الگویی ایجاد کند. الگویی که در آن مردم خود حقوق بشر را کامل می دانند و دولت به وسیله این اصول اسلامی و انسانی حقوق بشر از حقوق همه ی مردم خود دفاع می کند.

  وی همچنین اقدام دولت یازدهم را برای ارائه منشور شهروندی را در راستای دفاع از حقوق شهروندان دانست و ادامه داد: یک کار اساسی در دولت یازدهم در حال انجام است و باید همه ی کارشناسان، مسئولان و علاقه مندان با استفاده از تجربیات ملی و جهانی کمک کنند تا جامع ترین متن تهیه شود و مجلس هم با دقت و وسواس آن را ارزیابی کند و در راستای دفاع از حق مظلوم گام بردارد.



  نظر شما



  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28171868
اکنون :
74