جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 54508
  تاریخ انتشار : 8 تیر 1393 16:1
  تعداد بازدید : 504

  عفو بین‌الملل گزارش داد

  قانون محدودیت اعتراضات در مصر، نقض حقوق بین الملل است

  در آستانه برگزاری دادگاه تجدیدنظر یک فعال حقوق بشر در مصر سازمان عفو بین الملل لغو محکومیت وی را خواستار شد و محکومیت وی را نمونه ای دیگر از سرکوب مخالفان در این کشور دانست.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی عفو بین الملل ماهینور المصری که به دلیل فعالیت هایش در حوزه حقوق بشر و سیاست در مصر شناخته شده است ماه گذشته در دادگاهی به اتهام شرکت در یک تجمع اعتراض آمیز به دو سال زندان محکوم شد.

  بر اساس این گزارش، این تجمع به صورت آرام و مسالمت آمیز برگزار شده بود، اما پس از دخالت پلیس به منظور متفرق کردن تجمع کنندگان به خشونت کشیده شد.

  فیلیپ لاتر سرپرست بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل گفت: هیچ سند و شواهدی که ثابت کند المصری خشونتی علیه نیروهای امنیتی مرتکب شده وجود ندارد. پرونده مطرح شده وی آخرین مورد از سری اقدامات سیستماتیک مقامات مصری است که تلاش می کنند با به کارگیری قانون محدودیت اعتراضات معترضان را سرکوب کنند.

  لاتر ادامه داد: المصری یک زندانی سیاسی است که تنها به دلیل اعلام اعتراضش به صورت صلح آمیز به زندان افتاده و از این رو باید هرچه فوری و بدون قید و شرط آزاد شود.

  المصری ابتدا در ژانویه گذشته در دادگاهی در اسکندریه به صورت غیابی به دو سال زندان محکوم شد. سپس این حکم در ماه فوریه در دادگاه تجدیدنظر مورد تایید قرار گرفت و وی علاوه بر این به پرداخت هفت هزار دلار آمریکا به عنوان جریمه نقدی محکوم شد.

  عفو بین الملل پس از بررسی تصاویر و فیلم های ویدیویی مربوط به تجمعی که در بالا به آن اشاره شد اعلام کرد که المصری در خشونت های این تجمع دخالتی نداشته و خطری برای نیروهای امنیتی ایجاد نکرده است.

  دادگاه اسکندریه علاوه بر این چهار معترض دیگر را که در جریان این تجمع بازداشت شده بودند، به اتهام شرکت در اعتراضات غیرقانونی به دو سال زندان محکوم کرد.

  این سازمان بارها از مقامات مصری خواسته است تا قانون محدودیت اعتراضات را موردبازبینی قرار دهند. نیروهای امنیتی مصر از زمان اجرایی شدن این قانون در نوامبر سال 2013 تاکنون ده ها معترض را به اتهام شرکت در تجمعات بدون مجوز بازداشت و بسیاری شان را در دادگاه محاکمه کرده اند.

  سرپرست بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین الملل افزود: قانون محدودیت اعتراضات به مقامات مصری اجازه می دهد تا برگزاری هرگونه تجمع را ممنوع کنند و به نیروهای امنیتی اختیار تام می دهد تا از ابزار اعمال فشار شامل گاز اشک آور علیه معترضان استفاده کنند که نقض آشکار حقوق بین الملل محسوب می شود.

  وی تاکید کرد: این اقدامات به مردم مصر می فهماند که امروزه در این کشور هیچ فضایی برای فعالیت و انتقاد وجود ندارد. این در حالی است که این کشور بر اساس کنوانسیون های بین المللی حقوق بشر موظف به حمایت از آزادی بیان و حقوق بنیادین شهروندانش است.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28172228
اکنون :
74